Astepti o Tesla la 25 000 de dolari? Atunci vei fi dezamagit

0
2091

In timp ce anunta rezultatele Tesla, Elon Musk a revenit asupra faimoasei Tesla de 25 000 de dolari. A pus in sfarsit punct suspansului: compania nu lucreaza la un astfel de proiect.
In noaptea de 27 spre 28 ianuarie a avut loc celebra conferinta telefonica Tesla pentru a prezenta investitorilor si jurnalistilor rezultatele obtinute in al patrulea trimestru al anului 2021. Ocazia perfecta de a face si un bilant al anului care s-a incheiat si de a anunta programul pentru anul 2022.

Chiar daca rezultatele companiei sunt excelente, unele proiecte anuntate pentru anul acesta sunt fie amanate, fie puse pe stand-by. Tesla va miza anul acesta pe gama existenta.

Nicio Tesla de 25 000 de dolari in proiect

Drept urmare, Tesla nu va introduce anul acesta masini noi conform anuntului facut in cadrul videoconferintei. Elon Musk a adaugat ca acest lucru nu ar avea sens. Problemele cu aprovizionarea nu ar face decat sa intarzie livrarile modelelor actuale daca Tesla ar decide sa lanseze un nou model. Compania a ales deci sa joace cartea prudentei si prefera sa privilegieze gama existenta, extrem de populara de altfel.

Cat despre o Tesla mai abordabila ca pret, proiectul nu este complet abandonat conform declaratiilor oferite de Elon Musk. De mai multi ani deja au aparut zvonuri conform carora compania ar lansa un model extrem de abordabil ca pret, la suma de 25.000 de dolari.

Existenta unui astfel de proiect este logica deoarece crezul Tesla este acela de a face masina electrica accesibila tuturor. Compania si-a construit de altfel strategia finantand modele mai “abordabile” ca pret datorita vanzarii unor modele mai luxoase. Din acest motiv, Tesla a inceput sa comercializeze Model S si Model X, dupa care a finantat proiectul Model 3.

Drept urmare, va mai trebui sa avem putina rabdare pentru a vedea daca Tesla la pretul de 25 000 de dolari este un proiect care se va concretiza.

Sursa: https://www.presse-citron.net/vous-attendez-une-tesla-a-25-000-dollars-vous-allez-etre-decus/

Ai gasit cuvante in text care it sunt neclare? Cauta definitiile lor pe www.dexonline.net si imbogateste-ti vocabularul.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here